Łazienka jest pomieszczeniem narażonym na największe zawilgocenie w mieszkaniu, dlatego zapewnienie odpowiedniej cyrkulacji powietrza jest niezbędne. W zależności od kubatury tego pomieszczenia, możemy mówić o kilku sposobach na właściwy obieg.
Specyfika pomieszczenia
W łazience ze względu na korzystanie z ciepłej wody wydziela się bardzo dużo pary wodnej. Wyliczenia wskazują, że pojedyncza kąpiel w wannie wzbija w powietrze prawie 1000 g H2O, a przeciętny prysznic rozpyla ponad 1,5 kilograma cieczy. W efekcie grzyby i pleśń znajdują doskonałe miejsce do rozwoju, a ze względu na panujący tam ciepło mogą szybko się rozmnażać.
Dlatego do łazienek niezbędne jest stworzenie odpowiedniego ciągu.
Podłączenie do pionu
Najskuteczniejszy i najczęściej stosowany sposób wynika z samej konstrukcji domu. Zazwyczaj łazienka umieszczana jest w pionie wentylacyjnym, a podłączenie do komina za pomocą kratki oznacza, że powietrze jest wciągane z taką samą siłą jak wszystkie opary za sprawą siły grawitacji. Niektórzy mają zwyczaj nawet ograniczać ten ciąg ze względu na zapachy dobiegające z przewodu, niekiedy były to także punkty wejścia dla insektów. Nie jest to zalecane, a jeśli już musimy zagrodzić w jakiś sposób kratkę wentylacyjną, użyjmy siatki.
Łazienki pozbawione komina
A co wypadku gdy nie mamy możliwości podłączenia łazienki do pionu wentylacyjnego? Wówczas musimy stworzyć drogę wymiany powietrza za pomocą szybu lub komina podłączonego do pionu. W przypadku łazienek o kubaturze poniżej 6,5 metrów sześciennych musimy zastosować wspomaganie mechaniczne, a więc wentylatory czy wiatraki. Pamiętajmy że takie urządzenia oprócz przewodu kominowego potrzebują również zasilania oraz miejsca na zainstalowanie ich mechanizmu.
Nie bez znaczenia będą też zamontowane okna. Jeżeli jest to możliwe, wybierzmy wersję którą będziemy mogli rozszczelnić, wpuszczając powietrze z zewnątrz bez narażenia się na zimny powiew.
Pamiętajmy też o wymogach dotyczących łazienek ogrzewanych za pomocą urządzeń zasilanych gazem (tzw. junkers). Przepisy jasno wskazują, że wówczas musi ono operować na zasadzie zamkniętego obiegu i nie pobierać powietrza do spalania z pomieszczenia. Nic dziwnego – dla tak małej łazienki może oznaczać to niebezpieczny deficyt tlenu.
Wentylacja w przypadku łazienki jest niezwykle ważna, dlatego musimy koniecznie zadbać by w tym pomieszczeniu nie brakowało świeżego powietrza.