Hydromasaż jest relaksującą formą terapii. Można z niego skorzystać w wielu gabinetach SPA, ale można też cieszyć się nim w zaciszu własnej łazienki. Trzeba tylko umieć korzystać z niego mądrze, aby nie zaszkodził, lecz pomógł.
Kąpiel w wannie z hydromasażem relaksuje, odpręża, poprawia samopoczucie, koi mięśnie i pobudza. Jest polecana po intensywnym wysiłku fizycznym, przy problemach z kręgosłupem, bólach reumatycznych, bezsenności, nadwadze, kłopotami z celullitis, chorobach układu oddechowego, nerwowości i stresie. Aby kąpiel pomogła w danej przypadłości, musi mieć odpowiednią temperaturę i czas. Zimna kąpiel z hydromasażem (30º C) orzeźwia, pobudza krążenie, przemianę materii oraz działa przeciwbólowo. Taka kąpiel powinna trwać do 15 minut, najlepiej brać ją rano, zniweluje uczucie senności. Kąpiel obojętna (33-36º C) przede wszystkim uspokaja, rozluźnia, zmniejsza napięcie mięśni. 20 minut wystarczy. Kąpiel ciepła (37-38º C) ma działanie rozkurczowe i nasenne, poprawia pracę krążenia. Najlepiej poddawać się wtedy hydromasażowi przez 20 minut o wieczornej porze. Po każdej ciepłej lub gorącej kąpieli z hydromasażem w ciągu dnia zaleca się kilkuminutowy lub nawet półgodzinny odpoczynek. Dobrze jest po wyłączeniu masażu, posiedzieć w wannie z wodą, a nie wychodzić od razu.
W czasie kąpieli z hydromasażem zaleca się utrzymanie stałej temperatury. Dlatego dobrze, jeśli wanna jest wyposażona w grzałkę. Warto też pamiętać, że zbyt długi hydromasaż może obniżyć ciśnienie krwi.
Kąpiele w temperaturze 39º C należy stosować przy pozwoleniu lekarza i zawsze w obecności drugiej osoby. W razie złego samopoczucia należy przerwać kąpiel lub schłodzić głowę wilgotnym ręcznikiem.
Z hydromasażu nie powinny korzystać osoby z chorobami skóry oraz z bardzo suchą skórą. Korzystanie z wanny z hydromasażem warto skonsultować z lekarzem, jeśli jest się w ciąży, w podeszłym wieku, choruje się na serce lub na cukrzycę.
Z hydromasażu nie powinno się korzystać po obfitym posiłku. Najlepiej nie wcześniej niż dwie godziny po posiłku. Warto stosować się do zasady, im wyższa temperatura wody, tym krótsza kąpiel. Dobrze jest wypróbować najpierw dany masaż przez krótki czas. Jeśli po raz pierwszy korzysta się z hydromasażu, to nie powinien być on zbyt silny i dłuższy niż 20 minut. Dopiero za drugim bądź trzecim razem można skorzystać z masażu mocniejszego i z dłuższej kąpieli.
Wanna z hydromasażem daje nam zazwyczaj możliwość dwóch masaży, wodnego i powietrznego. Masaż wodny, zwany biczem wodnym, może być mocniejszy. Rozluźnia i pobudza. Jest polecany po wysiłku fizycznym. Natomiast masaż powietrzny, zwany kąpielą perełkową, jest łagodniejszy. Relaksuje, ujędrnia skórę i poprawia krążenie.
Przed skorzystaniem z hydromasażu powinno się wziąć prysznic. Oczywiście można to zrobić w tej samej wannie. Chodzi o to, że mydło i brud mogą zmniejszyć efektywność hydromasażu. Dlatego korzystania z mydła podczas masażu zabrania wielu producentów, choć niektórzy dopuszczają możliwość korzystania z żeli, soli czy środków leczniczych, pod warunkiem, że nie są rzeczy wytwarzające dużo piany. Nie powinno się stosować kulek do kąpieli, bo mogą dostać się one do pompy.
W czasie korzystania z hydromasażu należy zmieniać pozycje, by całe ciało było masowane. Przy więcej niż trzech masażach tygodniowo dobrze jest nacierać ciało balsamem natłuszczającym.