Ekologia to nie tylko dbanie o środowisko naturalne. To także styl życia, a co za tym idzie, również styl mieszkania. W każdym domu tego, kto uważa się za ekologa, powinny znaleźć się ekologiczne rozwiązania. Zwłaszcza w łazience, gdzie marnuje się dużo wody.
Aby łazienka była w pełni ekologiczna nie wystarczy sam wygląd. Trzeba zwrócić szczególną uwagę tam, gdzie wykorzystuje się wodę. Kilka razy dziennie korzystamy z umywalki i toalety. Dlatego warto zadbać, aby zużycie wody było jak najmniejsze. Najlepiej wybrać kompakt WC, który będzie wyposażony w spłuczkę z funkcją oszczędzania wody. Taka spłuczka posiada dwa przyciski, jeden mniejszy drugi większy. Mniejszy przycisk naciskamy, gdy potrzebna jest mniejsza ilość wody. Z większego korzystamy wtedy, gdy wody potrzeba więcej. Warto pamiętać, by nie używać spłuczki nadaremnie i nie spłukiwać w toalecie śmieci. Lubiących nowości designerskie i chcący ograniczyć zużycie wody do minimum mogą skorzystać z ciekawych rozwiązań połączenia toalety z umywalką. W takich instalacjach woda wykorzystana do umycia rąk czy zębów jest następnie wykorzystywana do spłukiwania muszli sedesowej.
Jeśli chodzi o umywalki, to warto mądrze dobrać baterie. Najlepsze będą termostatyczne, bo szybciej ustawimy odpowiednią dla nas temperaturę wody i mniej tej wody stracimy, albo bezdotykowe, które również pomogą zaoszczędzić wodę, bo wystarczy tylko podłożyć pod nie dłonie. Niestety takie rozwiązania są drogie albo bardzo drogie i nie każdy może sobie pozwolić na tego typu ekologię. Ale jest również tańsza możliwość. Wystarczy kupić baterię z perlatorem lub dokupić sam perlator i założyć na baterię. To małe urządzono sprawdzi się również w kuchni. Perlator pomaga nam zaoszczędzić wodę poprzez jej napowietrzanie. Wody z kranu wypływa mniej, a z naszych portfeli ubywa mniej pieniędzy, bo zmniejszają się rachunki za wodę. Warto i tu pamiętać o dobrych nawykach. Należy zakręcać wodę przy myciu zębów lub podczas golenia i odkręcać tylko wtedy, gdy jest taka potrzeba. Jeśli kogoś to nie przekonuje, proponuję podstawić szklankę lub miseczkę pod odkręcony kran i zobaczyć ile wody się tam znajdzie, podczas gdy będziemy szczotkować zęby.
Ekologiczne mogą być również baterie wannowe czy prysznicowe. Mogą być wyposażone w licznik, który informuje nas, że pora kończyć prysznic. Takie gadżety są droższe niż zwykłe baterie czy słuchawki prysznicowe. Ale można nabrać nawyk do brania krótkiej kąpieli lub nastawiać minutnik kuchenny.
Wodę zużywa również pralka. Warto wybrać model, który posiada funkcję oszczędzania wody i zużywa jej mniej, gdy pralka nie jest całkowicie załadowana. Jeśli nasza pralka nie posiada takiej funkcji, warto robić pranie tylko wtedy, gdy pralka będzie wypełniona.
Gdy już zdobędziemy ekologiczną armaturę, pralkę i baterię, możemy zwrócić uwagę na kolory, materiały oraz dodatki. Materiały w ekologicznej łazience powinny być oczywiście naturalne. A więc drewno, kamień, bambus, trawa morska, bawełna. Drewniana podłoga, drewniana wanna czy umywalka jak najbardziej pasują do stylu ekologicznego. Ściany i podłogę można też wyłożyć kamieniem. Na podłodze powinny znaleźć się maty bambusowe lub wykonane z trawy morskiej. Odpowiednie dodatki do wiklinowy kosz na brudną bieliznę, rattanowe koszyczki na bio-kosmetyki i wszelkie drobiazgi, naturalne gąbki i myjki. Kolory muszą być inspirowane naturą, a więc biele, beże, brązy, szarości, odcienie piasku i niebieskiego. Na ścianie może się pojawić fototapeta lub kafelki z kwiatowym motywem. Kwiaty świeże mile widziane. Ma być świeżo, naturalnie, nowocześnie.
Fot. irene-turner.com