Łazienki bywają urządzone w wielu stylach. Czerpiemy z rozwiązań estetycznych wielu sąsiadujących z Polską krajów. Tymczasem wiele inspiracji kryje się również na Dalekim Wschodzie. W magicznych Indiach.
Indie to kraj, w którym panuje ogromne zróżnicowanie języków, religii, kuchni czy obyczajów kulturowych. To również kraj kontrastów. Kraj intensywnych doznań, smaków i zapachów. Indie kojarzą się przede wszystkim z filmami Bollywood. Naiwne, roztańczone i bajecznie kolorowe mogą być ciekawą inspiracją do zaaranżowania własnej łazienki. W zależności od naszego charakteru orientalna łazienka może być jak z bajki, przypominająca pałac maharadży lub bardziej ascetyczna, sprzyjająca medytacji, ale z charakterystycznymi dla Dalekiego Wschodu dodatkami.
W Indiach człowiek żyje bliżej natury, dlatego warto przy urządzenia łazienki na bollywoodzką modłę warto sięgnąć po naturalne materiały, zwłaszcza po drewno. Drewniana podłoga czy drewniane meble będę tu w sam raz. Najlepiej wybierać ciemne gatunki drewna, a jeszcze lepiej egzotyczne. Drewno egzotyczne jest bardzo wytrzymałe i odporne na wilgoć. Nie zaszkodzi mu więc kontakt z wodą, zwłaszcza jeśli będzie dodatkowo zaimpregnowane. Wiele egzotycznych gatunków drewna wykorzystywanych w produkcji mebli czy podłóg rośnie w lasach monsunowych, nie straszne są im więc nawet monsuny, które nijak się mają do małego zachlapania podłogi w łazience. Można zdecydować się na teak, palisander, mahoń, mango czy akację indyjską.
Meble łazienkowe również mogą być drewniane. Mogą to być meble kolonialne będące połączeniem estetyki brytyjskiej i indyjskiej. Jeśli łazienka jest bardzo duża, może się w niej znaleźć drewniany ażurowy parawan oddzielający wannę od reszty pomieszczenia. W dużej łazience powinno też znaleźć się siedzisko. Może to być ławeczka bez tylnego oparcia, której siedzisko jest wygięte w łuk (tzw. krzesło rzymskie) lub fotel z obiciem z aksamitnej tkaniny, w którymś z orientalnych kolorów. W indyjskiej łazience przyda się również stylizowana toaletka z lustrem.
W stylu orientalnym można urządzić zarówno łazienkę z prysznicem jak i z wanną. Choć ta druga, chyba bardziej będzie pasować. Najlepiej jeśli będzie to wanna wolnostojąca na ozdobnych retro nóżkach. Dobrze, żeby baterie nawannowe czy umywalkowe były również utrzymane w stylu retro. Mogą być wykonane z mosiądzu lub miedzi. Wanna miedziana także podkreśli orientalność wnętrza. Do kompletu można wybrać miedzianą umywalkę. Pasować będzie również obudowa wanny imitująca nieregularny kamień.
Ściany może ozdobić wzorzysta tapeta lub kafelki z orientalnymi wzorami. Można też zdecydować się na mozaikę, najlepiej połyskującą. Indie to rzeczy błyszczące, lśniące, połyskujące jak jedwabne sari. Ściany mogą też zostać pomalowane na jeden orientalny kolor lub kilka. Jeśli łazienka jest mała, lepiej wybrać dwa, maksymalnie trzy kolory. Przy nadmiarze barw przestrzeń może się zmniejszyć. Jeśli łazienka jest większa można zastosować kilka barw, które mogą ze sobą kontrastować lub się uzupełniać. Kolory orientalne to przede wszystkim soczyste pomarańcze, żółcie w odcieniu mango, intensywne róże, krwiste i purpurowe czerwienie, szmaragdowe zielenie, śliwkowe fiolety, turkusy i indygo.
Z sufitu powinien zwisać metalowy ażurowy lampion. Podobne lampiony powinny ozdobić łazienkowe półki lub brzegi wanny. Nie może też zabraknąć zapachowych świec i kadzideł. Jeśli chodzi o zapachy, to koniecznie trzeba sięgnąć po cynamon, imbir, kardamon, drzewo sandałowe, piżmo, kokos, mango albo jaśmin.