Domowe SPA to coś, co chciałby mieć w domu chyba każdy. Uroki SPA na wyłączność to na pewno marzenie każdej kobiety. Która z nas nie chciałaby po ciężkim dniu wrócić do domu i móc zrelaksować się w swoim własnym minicentrum odnowy…?
Filozofia SPA opiera się na zapewnieniu spokoju ciała i duszy – może ukoić, wyciszyć lub pobudzić do działania. Zabiegi połączone z odpowiednim otoczeniem mogą zrelaksować zmęczone ciało, jak i ukoić zmysły. Idea SPA natomiast łączy rozmaite sposoby pielęgnacji, które najczęściej opierają się na terapiach wodnych i masażach. A gdzie najlepiej je połączyć? Odpowiedź brzmi w łazience…
Łazienka nie musi być wyłącznie pomieszczeniem o charakterze sanitarnym, służącym do wykonywania czynności związanych z utrzymaniem higieny osobistej. Dobrze urządzona może stanowić ulubione pomieszczenie w domu, w którym chciałoby się przebywać jak najczęściej. Będzie bowiem kojarzyć się z czymś przyjemnym – chwilą wytchnienia, relaksu, zapomnienia, oderwania od codziennych problemów. Czas w niej spędzony to czas dobrze zainwestowany w siebie – czas na wyłączność, chwila dla siebie…
Łazienka marzeń może wyglądać różnie. Każdy ma jej inne wyobrażenie, bo i na każdego działają różne rzeczy, inne bodźce. Ktoś może np. czuć się najlepiej w chłodnej, nowoczesnej i minimalistycznie urządzonej łazience, a ktoś inny w ciepłej i stylizowanej. Istotny jest jednak ogólny wystrój – idea.
Powinno to być dość duże, przestronne pomieszczenie. Nie będzie ono bowiem przytłaczać, ani nie zaparuje w całości po pięciu minutach kąpieli. Powinno być starannie zaprojektowane, np. idealnym połączeniem są dwie strefy – „kąpieli” i „po kąpieli”. W pierwszej centralnym punktem jest oczywiście wanna lub kabina (czasem obie), w drugiej np. wygodna kanapa, stoliczek.
Przyjrzyjmy się im bliżej.
Strefa kąpieli służy szeroko pojętym zabiegom z nią związanym, np. kąpiel z dodatkiem eterycznych olejków, dużą ilością piany, połączona z hydromasażem; peeling, zabiegi na włosy, paznokcie czy nawilżające zabiegi dbające o dobrą kondycję całego ciała ( nawilżanie, odżywianie i ujędrnianie skóry). W tym przypadku niezwykle istotna jest sama wanna – jej kształt, wielkość oraz jakość, które wpływają na zmysłowy odbiór doznań. Istotne dla przyjemniej aury są także wszelkiego rodzaju świeczki, np. zapachowe. Tworzą one niepowtarzalny nastrój, stanowią idealną scenerią do pełnego zrelaksowania się. Strefa po kąpieli natomiast to przestrzeń, dzięki której można poczuć się jak w prawdziwym SPA. W każdej chwili można wyjść z wanny i napić się kawy lub dobrego wina, poleżeć na wygodnej kanapie, przeglądnąć gazety, czy poczytać ulubioną książkę. W odprężeniu się może pomóc także nastrojowa muzyka, np. odgłosy natury lub muzyka klasyczna. Niezwykłe doznania gwarantowane.
Łazienka taka powinna być także po prostu ładna i przede wszystkim czysta. Estetyczne doznania pogłębiają relaksację. Wystrój łazienki nie powinien być nudny, ale też zbyt eklektyczny. Najlepiej gdy w łazience łączy się ze sobą różne materiały i faktury, np. drewno, szkło, marmur, skórę. Takie zestawienia silnie działają na wyobraźnię.
Po wtóre łazienka-spa powinna być wyposażona w wysokiej jakości sprzęty sanitarne, z których korzystanie będzie prawdziwą przyjemnością a nie zwykłym obowiązkiem. Istotne są także wszelkiego rodzaju dodatki, np. profesjonalne produkty do SPA, grube, miłe w dotyku ręczniki, szlafrok i wygodne klapki niczym z uzdrowicielskiego kurortu.
A gdy już to wszystko zapewnicie, nie pozostaje nic innego jak korzystać z domowego relaksu…