Współczesne łazienki znacznie różnią się od wnętrz sprzed kilkunastu, a nawet kilku lat. Współcześnie można swobodnie wybierać pomiędzy konkretnymi stylami wykończenia, a także dostępnymi materiałami. Obecnie często wraca się do korzeni, stosując klasyczne aranżacje i naturalne, drewniane dodatki.
Coraz więcej ludzi, aranżując swoją łazienkę decyduje się na użycie elementów drewnianych. Drewno nadaje niepowtarzalny nastrój i ciepły, przytulny wygląd – dzięki czemu coraz częściej ociepla ono surowe, łazienkowe wnętrza. Jeśli decydujemy się na przytulne, a zarazem nowoczesne wnętrze – warto wykorzystać elementy drewniane na ścianach lub też jako posadzkę. Równie dobrze wyglądają meble z litego drewna, misa umywalkowa, czy też drewniane maty podłogowe. Lite drewno można wykorzystać w formie okładziny podłogowej, pokrywającej całą jej powierzchnię, lub jako forma wydzielenia poszczególnych stref (stosując drewniane podesty w okolicach prysznica, czy dzieląc łazienkę na dwa odrębne pomieszczenia). Wspaniałym akcentem dekoracyjnym są też drewniane mydelniczki, dozowniki do mydła, blaty pod umywalkę, lub panele obudowujące ceramikę sanitarną.
Najważniejsze, by zachować stylistyczny ład, harmonijną i spójną całość aranżacyjną. Istotnym elementem wystroju wnętrza jest użycie drewna w efektywny i zaskakujący sposób, fragmentów, które będą ze sobą kontrastować, albo zlewać się w jedną całość. Znakomitym pomysłem jest łączenie ze sobą różnych gatunków drewna, których odcienie delikatnie od siebie odbiegają. Decydując się na drewniane meble łazienkowe nie warto oszczędzać na tanich, niewytrzymałych konstrukcjach. Dobra jakość wykończenia i szlachetne gatunki drewna, z których meble zostały wykonane z pewnością posłużą przez długie lata eksploatacji, bez konieczności wymiany na nowe.
Podczas kupna dużą uwagę należy zwrócić na technikę produkcji, bowiem wysokiej klasy meble powinny być montowane z desek przycinanych fladrem do frontu, co w dużym stopniu zapobiega wchłanianiu wilgoci. Najbardziej wytrzymałe są fronty sklejane z kilku elementów i pokryte specjalnym lakierem, lub woskiem chroniącym meble przed szkodliwym działaniem wody. Nie należy zapominać, że drewno pod wpływem wilgoci pęcznieje, rozwarstwia się, co znacznie obniża jakość użytkową i wizualną szafek drewnianych. W łazience najlepiej postawić na meble wykonane z egzotycznych gatunków drzew, charakteryzujących się duża odpornością na czynniki zewnętrzne i uszkodzenia mechaniczne.
Jeżeli w aranżacji uwzględniona została drewniana okładzina ścienna, lub podłogowa warto zadbać o profesjonalne przygotowanie podłoża do montażu. Przede wszystkim trzeba zabezpieczyć powierzchnię przed wilgocią, zrezygnować z dużych płyt na rzecz mniejszych paneli, lub klepek, zainwestować w klej o dobrych parametrach i zabezpieczyć drewniane elementy lakierem bezbarwnym. Wszystkie niezbędne elementy i porady możemy znaleźć w dobrych marketach budowlanych.
Niezależnie, czy łazienka wyposażona będzie w meble drewniane, czy okładziny, duże znaczenie ma rodzaj drewna użytego we wnętrzu. Do najbardziej odpornych, wytrzymałych i trwałych gatunków drzew należą teak, merbau, iroko, oraz polskie odmiany dębu. Wszystkie dostępne w szerokiej gamie naturalnych barw, oraz niepowtarzalnym usłojeniu. Do łazienki urządzonej w drewnie najlepiej pasują dodatki ceramiczne, kamienne, mosiężne, lub stalowe uchwyty mebli, oraz duże tafle szkła optycznie powiększające wnętrze. Nie można zapominać, że drewno jest modne od zawsze, stanowi ponadczasowy trend nadający wnętrzom eleganckiego i przytulnego klimatu.