Aby nasza łazienka była funkcjonalna i wygodna musimy bardzo dobrze zaplanować jej przestrzeń czyli to, w jaki sposób rozplanowane będą w niej elementy wyposażenia łazienkowego. Po pierwsze – musimy pamiętać o tym, aby zastosować minimalne odległości pomiędzy poszczególnymi elementami, a po drugie, równie ważne, aby wszystkie zastosowane rozwiązania były przede wszystkim praktyczne. Prosty przykład – umieszczenie wieszaka na ręczniki blisko umywalki. Ale skąd wiedzieć, jaka odległość powinna być zachowana pomiędzy wanną, a umywalką? Z poniższej tabeli możemy odczytać, jaka odległość powinna być zachowana, pomiędzy jakimi elementami.
Zastosowanie w łazience takich odległości zapewni nie tylko wygodę korzystania z łazienki, ale także na to, aby użytkowanie było bezpieczne. Odczytywanie wyników z tabelki jest niebywale proste. Jeżeli chcemy dowiedzieć się, jaka odległość powinna dzielić kabinę prysznicową od muszli toaletowej, wystarczy odnaleźć wiersz z toaletą oraz z kabiną prysznicową i zobaczyć, w jakim wyniku się one krzyżują. Otrzymamy optymalną w komfortowego użytkowania odległość, podaną w centymetrach.
Meble łazienkowe, powinny być zainstalowane nie tylko w odpowiednich odległościach od siebie, ale także na właściwym poziomie. I tak, licząc od poziomu podłogi. Aby wygodnie myć ręce przy umywalce powinna być ona zamocowana na wysokości osiemdziesięciu pięciu centymetrów od podłogi. Górna krawędź toalety lub bidetu powinna znajdować się na wysokości czterdziestu centymetrów, natomiast krawędź pisuaru na wysokości sześćdziesięciu pięciu centymetrów. Zachowując wszystkie te namiary będziemy mogli zająć się dalszym urządzaniem łazienki, bez obawy, że na końcu okaże się ona niefunkcjonalna.