Częścią zestawu najbardziej podatnego na uszkodzenia i w praktyce najczęściej wymienianą jest wąż prysznicowy. Na szczęście, są to relatywnie tanie komponenty, a ich wymiana nie powinna sprawić większych problemów.
Rodzaj materiału
Węże natryskowe mogą różnić się między sobą przede wszystkim materiałem, z którego jest wykonany. Dwa główne rodzaje tego typu akcesoriów, to węże prysznicowe wykonane z tworzywa sztucznego lub w osłonie metalowej. Węże z tworzywa sztucznego może przybierać formę peszla PVC, barwionego np. na kolor imitujący wąż wykonany z metalu, albo rurki wzmocnione oplotem z włókna. Obydwa rozwiązania cechuje pewna sztywność wykonania oraz określona estetyka, która nie każdemu może przypaść do gustu.
Drugim rodzajem węża natryskowego jest o wiele bardziej popularny. Jest to rurka z tworzywa sztucznego pokryta spiralnym metalowym zbrojeniem. Taki oplot może być zarówno jedno- lub dwuwarstwowy. Oczywiście ten drugi jest znacznie mocniejszy i przez to bardziej trwały. Takie węże prezentują się też o wiele bardziej estetyczniej od węży wykonanych z PVC.
Jaki wąż prysznicowy kupić?
Przy zakupie należy zwrócić szczególną uwagę na długość węża prysznicowego. W marketach budowlanych spotkamy węże od 120 cm do 200 cm. Długość wybranego przez nas węża powinna być podyktowana nie tylko indywidualnymi preferencjami, ale także wynikać z długości drążka prysznicowego oraz wysokości jego umiejscowienia (wyższe osoby, rzecz jasna, potrzebują dłuższych węży natryskowych). Nie powinniśmy jednak kupować na wyrost, pamiętajmy, że owijanie węża wokół baterii, czy drążka jest typową przyczyną uszkodzeń węża – po każdorazowym użyciu wąż powinien luźno wisieć. Przy wymianie zaś węża, nie musimy mierzyć średnicy jego gwintu – jest to wielkość uniwersalna i wynosi pół cala. Po odkręceniu starego węża, koniecznie oczyśćmy gwint baterii z nagromadzonego kamienia – w przyszłości w razie ewentualnej wymiany, będzie łatwiej odkręcić.
Węże prysznicowe różnego rodzaju znajdziemy tutaj.