Stelaże podtynkowe to doskonałe rozwiązanie dla osób, którym zależy, by ich łazienka była funkcjonalna, harmonijna i łatwa do utrzymania w czystości. Dzięki stelażom można też w dość prosty sposób zmienić wnętrze łazienki. Jak jednak wybrać ten odpowiedni?
Jeszcze kilkanaście lat temu większość z nas pochodziła do pomysłu montowania stelaży podtynkowych z dużą rezerwą. Z biegiem czasu nasze postrzeganie diametralnie się zmieniło, a podwieszana ceramika i stelaże podtynkowe na stałe zagościły w naszych łazienkach.
Stelaże do zabudowy ciężkiej
Podstawowym kryterium, determinującym wybór stelaża podtynkowego, jest określenie rodzaju ściany, na jakiej chcemy zamontować instalację. Stelaże podtynkowe do zabudowy ciężkiej stosowane są do ścian murowanych i wymagają obmurowania.
Montaż tego typu instalacji jest pracochłonny i zajmuje sporo czasu, niemniej to rozwiązanie jest znacznie tańsze od stelaży do zabudowy lekkiej. Na rynku dostępne są stelaże do zabudowy ciężkiej do WC, bidetów, pisuarów oraz umywalek.
Stelaże do zabudowy lekkiej
Ten rodzaj stelaży cieszy się zdecydowanie największą popularnością. Stelaże do zabudowy lekkiej można zamontować przy ścianie murowanej bądź w lekkiej ściance działowej przymocowanej do podłogi i sufitu lub podłogi i prostopadle do ściany. Również te stelaże przeznaczone są do powieszenia WC, bidetu, pisuaru oraz umywalki.
W tej grupie możemy dodatkowo wyróżnić trzy rodzaje stelaży: do zabudowy niskiej, wysokiej lub samonośne. Wysokość ramy nośnej w stelażach do zabudowy niskiej wynosi 80 lub 90 centymetrów, a do zabudowy wysokiej – od 110 do 130 centymetrów. Z kolei stelaże samonośne posiadają wzmocnioną ramę i profil o większym przekroju.
Podczas zakupu stelaża podtynkowego powinniśmy także zadbać o odpowiedni wybór przycisków, a ponadto zwrócić uwagę na jego kilka głównych aspektów technicznych, czyli zbiornik spłuczki, głębokość stelaża oraz gwarancję.