Moda na minimalizm zaraża coraz więcej ludzi, co więcej, dorastające pokolenie okrzyknięto już społeczeństwem zminimalizowanym. Minimalizm to już nie tylko moda, to sposób życia. Jego wpływy widać także w nowoczesnych aranżacjach wnętrz.
Minimalizm wkrada się do wszystkich dziedzin życia, a głównym jego założeniem jest prostota i umiar jako droga do wolności i szczęścia. Jest to tłumna odpowiedź na narastający konsumpcjonizm i przepych. Minimalizm oferuje uporządkowane, spokojne życie, a tym samym taką samą aranżacji przestrzeni wokół siebie. Zaaranżujmy więc wyjątkową łazienkę w minimalistycznym stylu.
Przykazanie pierwsze: prostota
Dekoracja wnętrz to sztuka. Ekstrawagancja i przepych nie mają tu wstępu. Mile widziane są za to proste, przejrzyste elementy. Tutaj trzeba przyjąć strategię nieco odmienną od tradycyjnej. Zamiast myśleć o tym, co jeszcze dodamy do naszej łazienki, musimy myśleć, co jeszcze możemy odjąć. Im mniej, tym lepiej. Żeby nie produkować zbędnych, zalegających gratów, ograniczmy ilość szafek łazienkowych do minimum. Niech znajdą się tam tylko absolutnie niezbędne rzeczy. Szafka także powinna być prosta. Odchudźmy więc do granic możliwości wszelkie pokusy chomikowania.
Naturalne materiały
Aby mieć spokojne, minimalistyczne sumienie, najlepiej jest zakupić dodatki łazienkowe z naturalnych materiałów. Lite drewno czy też naturalny kamień – oto, co minimaliści lubią najbardziej. Jeśli dywanik łazienkowy to tylko naturalny (albo surowa mata teakowa). Wszelkie tworzywa sztuczne mogą zmącić niepowtarzalny nastrój, więc absolutnie się ich wystrzegajmy i skorzystajmy z dobrodziejstwa maturalnych materiałów. Wyposażenie łazienki powinno oddawać wszystkie aspekty sztuki minimalizmu.
Kolory i ściany
Aby zachować harmonię, warto stosować stonowane, naturalne kolory. Szkoda energii na stosowanie jaskrawych pigmentów czy wyszukane zestawianie barw – prostota i klasyka są tutaj wyznacznikami stylu. Dobrym dopełnieniem takiego wnętrza będę elementy surowego betony czy też odsłonięte cegły i stropy. Im mniej wyreżyserowane wnętrze tym lepiej. Łazienka ma tutaj służyć, a nie zdobić, tak jak za starych, dobrych czasów, zanim design i konsumpcjonizm pochłonął nas do reszty.