Choć żarówki LED są dostępne na naszym rynku dopiero od pewnego czasu, cieszą się ogromną popularnością wśród klientów, którą zawdzięczają wysokiej efektywności i trwałości. Jakie są dodatkowe atuty tego rozwiązania i czy ma ono w ogóle jakieś wady?
Zalety oświetlenia LED
Jak już zostało wspomniane, główną zaletą oświetlenia LED jest jego duża efektywność. Diody LED są najbardziej energooszczędnym źródłem światła, a ich sprawność wynosi około 80-95 proc. Moduły oświetleniowe LED charakteryzują się również wysoką trwałością, a przeciętny czas ich eksploatacji może wynosić od 5 do nawet 7 lat.
Diody LED wyróżnia także odporność na wstrząsy i uderzenia. Oświetlenie LED daje nam również możliwość uzyskania niemal każdego koloru światła. Choć podstawowe diody świecą wyłącznie na biało, zielono, niebiesko, czerwono lub żółto, dostępne moduły dają niezwykle bogatą i urozmaiconą paletę barw światła
Atutem diod LED jest też bardzo krótki czas włączania i wyłączania, co odróżnia je od żarówek i świetlówek, które potrzebują kilku sekund na ustabilizowanie parametrów. Co więcej, diody LED mogą pracować ze ściemniaczami i emitują małe ilości ciepła. Natomiast zużywające się diody nie gasną nagle, jak żarówki, tylko powoli tracą jasność.
Wady oświetlenia LED
Najczęściej wymienianą wadą tego rozwiązania jest dość wysoka cena modułów oświetleniowych. Warto jednak zwrócić uwagę, że sama eksploatacja systemu LED, w porównaniu do oświetlenia standardowego, jest już zdecydowanie tańsza.
Dla niektórych minusem jest także jakość emitowanego światła. Większość oferowanych w sklepach modułów LED daje zimne światło, które zmienia percepcję naszego wzroku. Wadą oświetlenia LED może być również wrażliwość na temperaturę, co bezpośrednio przekłada się na skuteczność diod.