Obecnie bardzo popularnym trendem w aranżacjach łazienek stało się projektowanie dużych, otwartych przestrzeni kąpielowych. Ich zaletą jest duża swoboda ruchów podczas kąpieli, a co za tym idzie, znacznie wyższy komfort samego użytkowania. Tego rodzaju „mokre pomieszczenia” muszą jednak być wyposażone w odpowiedni system odwadniania.
To nowoczesny sposób na połączenie podłogi w łazience z prysznicem. Dzięki zastosowaniu odpływu liniowego, możliwe jest również stosowanie płytek o dużym formacie. Co stanowi bardzo dużą zaletę.
Dlaczego właśnie to rozwiązanie jest tak korzystne w łazienkach, z których korzystają osoby niepełnosprawne? W całym systemie nie ma bowiem żadnych elementów, które uniemożliwiłyby płynne poruszanie się po całej jej przestrzeni. Całość posadzki to jednolita płaszczyzna, bez progów i stopni, montowanie brodzika jest w tym przypadku absolutnie zbędne.
Czym różni się odpływ liniowy, od tradycyjnej kratki ściekowej? Przede wszystkim miejsce montowania. Kratka zawsze umieszczana jest na środku kabiny, system liniowy natomiast znajduje się pod drzwiami lub pod ścianą. Plusem takiego rozwiązania jest również fakt, iż wystarczający jest tu zaledwie minimalne nachylenie podłoża. Odwodnieniowy kanał posiada specjalny, wyjmowany osadnik, który posiada te same funkcje co tradycyjny syfon.
Inna opcją są brodziki, które montuje się w podłodze. Są one nie tylko wygodne, ale również estetycznie wyglądają. Tu systemem odwadniającym są rynienki, którymi odprowadzany jest nadmiar wody.
A teraz cenna rada na temat samych materiałów budowlanych, które będą tu przydatne. Jeżeli wykonujemy kabinę prysznicową z płytek, najlepszym rozwiązaniem będzie wykorzystanie figi epoksydowej, dwuskładnikowej. Dlaczego? Po pierwsze jest ona kwasoodporna, po drugie – nienasiąkliwa, a po trzecie posiada właściwości zwiększające jej odporność na pleśnie i grzyby.