Bezpieczna łazienka – jak ją zaaranżować?

By on sie 25, 2016 in Porady | 0 comments

Share On GoogleShare On FacebookShare On Twitter

Łazienka to pomieszczenie, w którym nie trudno o wypadki. Poślizgnięcie na zachlapanej wodą podłodze, utrata równowagi przy wychodzeniu z wanny czy bolesne uderzenie o łazienkowe sprzęty – takie przypadki zdarzają się bardzo często. Aby zminimalizować ich ryzyko i zapewnić bezpieczeństwo wszystkim członkom rodziny, możesz odpowiednio wyposażyć swoją łazienkę. Oto kilka trików, dzięki którym stanie się ona znacznie bezpieczniejszym miejscem.

Dobrze urządzona łazienka jest przystosowana do potrzeb wszystkich domowników, a szczególną uwagę podczas jej aranżacji należy zwrócić  na bezpieczeństwo dzieci i osób starszych. To właśnie o ich komfort należy zadbać przede wszystkim.

Maluch w łazience

bathroom-1336164_1280-1

Już na etapie projektowania łazienki oraz poszukiwania elementów jej wystroju, należy pomyśleć o bezpieczeństwie jej użytkowania. Przykładowo zarówno w przypadku dzieci, jak i osób starszych, znacznie lepszym rozwiązaniem będzie płaski brodzik lub odpływ liniowy zamontowany bezpośrednio w podłodze. Dzięki temu zminimalizujesz ryzyko potknięcia się. W łazience należy również zabezpieczyć odpowiednio gniazda elektryczne – najlepiej postawić na modele wyposażone w specjalną klapkę. Dodatkowo w brodziku można ułożyć matę antypoślizgową. Wszelkie środki czystości powinny znajdować się w szafce poza zasięgiem malucha. Z kolei do sprawnego korzystania z umywalki czy wc, należy zapewnić dziecku specjalne stołki i podesty.

Ponadto istnieją lajfhaki na bezpieczny dom, które możesz wykorzystać także w łazience. Są to np. specjalne nakładki na narożniki mebli czy przyklejanie dywaników podłogowych do posadzki za pomocą taśmy dwustronnej. Warto z nich skorzystać, ponieważ to łatwy sposób na poprawę bezpieczeństwa w pomieszczeniu.

Dla seniora

Bezpieczeństwo seniorów w łazience możemy poprawić równie łatwo. Częstym problemem wśród osób w podeszłym wieku jest ograniczona sprawność ruchowa. W takim przypadku znakomicie sprawdzą się różnego rodzaju uchwyty zamontowane np. pod prysznicem, przy wannie czy w pobliżu wc. Ułatwią one osobom starszym korzystanie ze sprzętów łazienkowych i zminimalizują ryzyko upadku. Poszukując tego typu uchwytów najlepiej wybrać te atestowane. Kolejnym elementem, na który warto postawić są specjalne siedziska pod prysznic. Ponadto półki, na których stoją kosmetyki kąpielowe powinny znajdować się na takiej wysokości, aby osoba starsza nie musiała się do nich schylać. Z kolei brodzik pod prysznicem powinien być wyposażony we wspomnianą już matę, lub posiadać antypoślizgową powierzchnię.

Jak widać, aby zaaranżować bezpieczną łazienkę czasem wystarczy wyposażenie jej o kilka dodatkowych elementów. Sprawdzone wnętrzarskie triki umożliwią Ci stworzenie wnętrza przyjaznego dla całej rodziny.

Submit a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *