Co powinno się znaleźć w idealnej łazience?

By on lut 16, 2015 in Wyposażenie | 0 comments

Share On GoogleShare On FacebookShare On Twitter

Łazienka to szczególne miejsce w domu. Odwiedzamy ją zaczynając dzień i kończąc go. W ciągu dnia też do niej zaglądamy. Odświeżamy się w niej, dbamy o urodę, relaksujemy, robimy pranie. Wprowadzasz się do nowego mieszkania? Nie zapomnij wyposażyć nowej łazienki we wszystko, co potrzebne.

W każdej łazience musi się znajdować sedes, umywalka oraz wanna bądź prysznic. Do małych wnętrz lepiej wybrać podwieszane sedesy i podwieszane umywalki. Wybór pomiędzy wanną a prysznicem również bywa podyktowany metrażem łazienki. Wanna najczęściej znajduje się w łazienkach dużych, a kabina prysznicowa w małych. Ale na rynku dostępne są też bardzo małe wanny, które można zmieścić w ciasnych wnętrzach. Oczywiście wiele zależy też od osobistych upodobań. Dla niezdecydowanych pozostaje wanna z parawanem nawannowym, czyli rozwiązanie 2w1.

Innymi urządzeniami sanitarnymi jakie mogą się znaleźć w łazience są bidet i pisuar. Pierwszy przyda się wszystkim, drugi tylko mężczyznom. Wiele się mówi o zaletach obydwu sprzętów. Naprawdę warto zastanowić się nad bidetem. Jeśli łazienka jest mała, można wybrać sedes z wbudowanym bidetem, co pozwoli na zaoszczędzenie miejsca.

W łazience powinny znaleźć się meble. Najważniejsze jest to, aby miały śliskie fronty, które łatwo się czyści, a jeśli mają być drewniane, to aby były zabezpieczone odpowiednimi impregnatami. Jeśli miejsce na to pozwala, warto postawić w łazience krzesło lub fotel.

Jeśli podłoga w łazience będzie śliska lub zimna, w łazience muszą znaleźć się dywaniki lub maty bambusowe, które nie narażą naszych stóp na chłód oraz zabezpieczą nas przed poślizgnięciem.

Na baterii umywalkowej powinien znaleźć się perlator, który napowietrzy wodę i ograniczy jej zużycie. W celu oszczędzania wody warto też zwrócić uwagę czy spłuczka pozwala na mniejsze i większe spłukiwanie.

Wyposażenie łazienek nie było pełne bez mydelniczki, dozownika na mydło w płynie czy kubka na szczoteczki i pastę do zębów. Przydadzą się również koszyczki lub pojemniki na kosmetyki i wszelkie drobiazgi. Na brudną bieliznę przyda się duży kosz, najlepiej wikliny, ponieważ przepuszcza powietrze, a to sprawia, że ubrania nie przesiąkają nieprzyjemnymi zapachami. Nie można zapomnieć o wieszakach na ręczniki czy szlafroki.

Konieczne jest też lustro. Najczęściej znajduje się ono nad umywalką. Tuż przy nim powinno się znaleźć gniazdko z klapką chroniącą przed zachlapaniem, pozwalające na podłączenie suszarki do włosów lub maszynki do golenia.

W łazience nie musi znajdować się okno, ale lepiej gdy jest. W każdym razie musi tam panować bardzo dobra wentylacja, która ochroni wnętrze przed grzybami i pleśnią.

Jeśli w domu nie ma pomieszczenia gospodarczego, to w łazience trzeba zagospodarować miejsce na pralkę oraz na środki czystości. Jeśli w domu są dzieci, bezpiecznie będzie jeśli szafka z chemikaliami będzie umieszczona wysoko, poza ich zasięgiem. Jeśli w domu znajdują się osoby niepełnosprawne lub starsze warto pomyśleć o udogodnieniach jakie mogłyby znaleźć się w łazience.

Submit a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *