Czy warto skorzystać z oświetlenia LED?

By on lis 16, 2016 in Porady | 0 comments

Share On GoogleShare On FacebookShare On Twitter

Oświetlenie LED posiada zarówno zwolenników, jak i przeciwników. Na jego temat krąży wiele mitów i ciekawostek. Jak zatem zdecydować czy LED-owe oświetlenie nada się do naszego wnętrza?

Duża oszczędność

Oświetlenia LED-owe pojawiły się naszym rynku stosunkowo niedawno i od razu zdobyły dużą popularność. Ich główną zaletą jest przede wszystkim ich długowieczność – wytrzymują nawet do 25 razy dłużej niż tradycyjne żarówki.  Warto zauważyć, że tego typu oświetlenie zużywa zdecydowanie mniej energii. Charakteryzuje się to poziomem aż do 95% – taki poziom dostarczonej energii zostaje przekształcony na efektywność LED-a.

Dla porównania efektywność żarówki tradycyjnej wynosi zaledwie 5-10%. Dodatkową zaletą LED-ów jest również ich długowieczność. Czas ich świecenia określa się na poziomie około 5 tysięcy godzin – daje to przeciętnie około 5-7 lat użytkowania. Dla porównania zwykła żarówka posiada 25% mniej tej wartości.

Wytrzymałość

Kolejną zaletą LED-ów jest ich wytrzymałość na wstrząs. Zbudowane są bowiem z elektrod oraz półprzewodników, połączonych ze sobą na sztywno. W przypadku żarówek tradycyjnych połączenie to jest ruchome – można zaobserwować charakterystyczny drucik, który podczas wstrząsów może ulec zerwaniu – wówczas żarówka tradycyjna nadaje się do wyrzucenia.

led-lighting-1846926_960_720

Dowolny kolor

Niewątpliwą zaletą LED-ów jest również ich kolor. Dzięki zastosowanej technologii możemy wybierać dowolny kolor – począwszy od białego, poprzez zielony, niebieski, bursztynowy – osiągają praktycznie każdą możliwą barwę. Dużą zaletą LED-ów jest również reakcja na włączenie i wyłączenie. Po przełączeniu włącznika osiągają one maksimum mocy już w trakcie zapalenia – równie szybko gasną. Po więcej informacji zapraszamy do artykułu Oświetlenie LED w nowoczesnych wnętrzach – pomysły.

W przypadku tradycyjnego oświetlenia żarówki potrzebują nawet kilka sekund, aby się ustabilizować oraz wygasnąć. Jednakże LED-owe oświetlenie posiada również wady. Przede wszystkim są one zdecydowanie droższe w porównaniu do tradycyjnych żarówek. Dodatkowo nie nadają się one jako główne źródło oświetlenia. Odgrywają rolę uzupełniającą, dlatego nie warto decydować się jedynie na ten rodzaj oświetlenia.

Submit a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *