Ile może wynosić koszt remontu łazienki?

By on lut 13, 2015 in Porady i pielęgnacja | 0 comments

Share On GoogleShare On FacebookShare On Twitter

lazienkaNa samo słowo o remoncie łazienki przechodzą nam ciarki na plecach. Wszyscy wiedzą, że spośród wszystkich pomieszczeń w domu łazienka należy do najkosztowniejszych jeśli chodzi o remont i aranżację.
Dlaczego? Drogie są nie tylko usługi, ale i całe wyposażenie. Wystarczy, że zapragniemy mieć w łazience wannę lub prysznic z hydromasażem i już musimy nastawić się na koszt wydania kilku tysięcy. Sprawa zatem nie jest prosta.

Z drugiej też strony nie warto oszczędzać na remoncie łazienki bo przecież raz wyremontowana służy nam zazwyczaj na kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt lat.

Co możemy zrobić sami?
Samodzielnie możemy skuć glazurę. Przygotujmy się jednak na to, że będzie nam potrzebny stalowego przebijaka lub młotowiertarki pneumatycznej z funkcją kucia. Niestety po pracy pozostanie nam duża ilość gruzu. Co z nim zrobić? Najłatwiej jest zapakować w worki i po prostu wywieźć na wysypisko.

Sami możemy również wyrównać podłogi. W starszym budownictwie są ona zazwyczaj bardzo krzywe podobnie zresztą jak ściany. Aby remont miał sens należy zatem doprowadzić całość do odpowiedniego stanu, na których będzie jak najmniej nierówności.

Ze ścian należy usunąć starą okładzinę z płytek oraz inne materiały wykończeniowe. Wyrównać ściany możemy albo za pomocą naniesienia zaprawy podkładowej albo za pomocą ułożenia suchego tynku. Oczywiście jest kilka etapów przez które należy przebrnąć: wyrównywanie, wygładzanie itp.

Mało kto wie, ale rozmiar płytek decyduje o rodzaju zaprawy klejowej oraz o sposobie prowadzenia prac. Najtrudniej układa się bardzo duże płytki o powierzchni powyżej 50 cm. Klej bowiem musi się znaleźć na ich całej powierzchni.

Koszt materiałów wykończeniowych:
Na remont generalny łazienki urządzonej skromnie powinniśmy przeznaczyć około 10 tys zł. Jeśli natomiast zaplanujemy coś bardziej luksusowego możemy się liczyć nawet z kosztem kilku dziesięciu tys. zł. Wszystko zależy od tego co tak na prawdę sobie wymyśliliśmy.
Przekrój cen materiałów do łazienki jest tak duży, że właściwie nie sposób wyliczyć całkowity koszt remontu od tak. Należy najpierw uwzględnić produkty wybrane przez nas a później dodać również materiały mocujące oraz robociznę.

Dla przykładu możemy zakupić wannę za 500 zł ale i wannę za 90 tys zł, umywalkę za 50 zł ale i za 30 tys zł. Itp.

Jaki jest koszt robocizny?

lazienka

Niestety również stanowi dość duży odsetek wszystkich kosztów:

To oczywiście tylko przykładowe koszty. Po wypisaniu wszystkich czynności związanych z remontem koszt robi się już znacznie większy.

Submit a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *