Jacuzzi na zdrowie

By on lut 1, 2015 in Porady i pielęgnacja | 0 comments

Share On GoogleShare On FacebookShare On Twitter

Odkąd w latach 60. ubiegłego wieku, dwaj włoscy emigranci o nazwisku Jacuzzi zaczęli produkować pierwsze wanny z hydromasażem, ich popularność nie maleje. Kąpiel w bąbelkach to wspaniały sposób na relaks po męczącym dniu lub początek weekendu. Jednak niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że taka kąpiel może mieć również wpływ na nasze zdrowie.

 Nawet, jeśli jesteśmy zdrowi, ale odczuwamy przemęczenie, bóle mięśni i stawów, warto pomyśleć o kąpieli w jacuzzi. Dzięki niej skutecznie się zrelaksujemy, rozluźnimy, zniwelujemy wszelkie mięśniowe bóle, a także usprawnimy krążenie krwi. To wszystko są jednak drobne dolegliwości. Udowodniono naukowo, że taki wodny masaż działa pozytywnie także przy poważniejszych schorzeniach. Może bowiem wspomóc  terapię, czy rehabilitację urazów kręgosłupa (szczególnie dolnego odcinka), leczenie kontuzji różnego rodzaju oraz nadwyrężonych mięśni, ścięgien i stawów. Lekarze polecają jacuzzi osobom chorującym na artretyzm, napięciowy ból głowy, syndrom przewlekłego zmęczenia, fibromialgię, a nawet bezsenność. Bąbelki mogą okazać się zbawienne także dla kobiet w ciąży, szczególnie tym cierpiącym na dokuczliwe bóle pleców, krzyża i obrzęk nóg.

Czy istnieją jakieś przeciwwskazania? Niestety nie wszyscy mogą korzystać z jacuzzi. Takie kąpiele mogą być niebezpieczne dla osób z nadciśnieniem, ciężkimi schorzeniami nerek czy obniżoną krzepliwością krwi. Oczywiście, jeśli korzystamy z kąpieli bąbelkowych w miejskim aquaparku, musimy się liczyć z tym, że takie jacuzzi może być pełne bakterii. Jeśli mamy wrażliwy pęcherz, lepiej nie decydujmy się na taką kąpiel. Otwarte rany, choroby skóry, grzybica, infekcje dróg moczowo-płciowych, a także menstruacja, również są przeciwwskazaniem.

Kąpiele w wannie z hydromasażem mają wiele zalet. Jeśli jednak mamy jakieś wątpliwości, powinniśmy je przedyskutować z lekarzem. Najlepszym rozwiązaniem jest własne, domowe jacuzzi, w którym nie musimy się obawiać złapania jakiejś infekcji, czy grzybicy. Poza tym wtedy możemy relaksować się i zarazem dbać o zdrowie każdego dnia.

Submit a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *