Jak wygodnie urządzić małą łazienkę?

By on mar 2, 2015 in Nietypowe rozwiązania | 0 comments

Share On GoogleShare On FacebookShare On Twitter

łazienkaMała łazienka to dla wielu osób dość kłopotliwa sprawa. Najwięcej trudności sprawia urządzenie jej w taki sposób, aby była funkcjonalna i jednocześnie ładna.

 

Przeglądając czasopisma dotyczące wystroju wnętrz najczęściej widzimy duże przestrzenie, które z łatwością da się zagospodarować. Ale co zrobić, gdy ma się do dyspozycji 5 metrów kwadratowych? Jaką wybrać umywalkę, jak zamontować sedes, kabina czy mini wanna? Udzielenie odpowiedzi na te pytania staje się nie lada wyzwaniem.

Po pierwsze musimy dokładnie rozplanować rozmieszczenie wszystkich sprzętów. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że będziemy musieli zrezygnować z niektórych rzeczy, np. z pralki. Z reguły zajmuje ona dużo miejsca, ale może za to być podłączona w innym miejscu naszego mieszkania, np. w kuchni.

bathroom-5_l

Wanna czy prysznic? W przypadku małej łazienki wcale nie jest powiedziane, że nie może być w niej wanny. Wystarczy tylko zdecydować się na narożnikowy kształt i możemy z powodzeniem zacząć myśleć o wieczornych kąpielach w piance. Możemy także zdecydować się na kabinę lub brodzik. Pamietajmy, że nawet najmniejszy brodzik, czyli 70×70 cm będzie wygodniejszy w użyciu niż kabina, która siłą rzeczy będzie ograniczać nasze ruchy. Poza tym jest droższa i wymaga więcej miejsca niż brodzik. Trochę miejsca zaoszczędzimy wybierając modną w ostatnim czasie kabinę pięciokątną, ale nie wszyscy uważają je za wygodne. Nie da się jednak nic dokładnie zaplanować bez określenia ile wolnej przestrzeni powinno być wokół każdego z przedmiotów. Przy umywalce powinna ona wynosić 100×70 cm, przed wanną około 50 cm, a przy sedesie 70×90 cm.

eco-bath-system_cUgk2_176211

Kolejną ważną kwestią jest oświetlenie, które może optycznie powiększyć naszą łazienkę. W małych łazienkach dobrze prezentują się kinkiety, małe lampki z regulacją kąta padania, które można zamontować np. nad lustrem lub nad półkami. Nie powinniśmy jednak całkowicie rezygnować z górnego światła. Jeśli łazienka nie ma okna, to lampa górna dostarcza wiązki światła o podobnym niezasyceniu, jak światło dzienne.

 Wybierając płytki do małej łazienki powinniśmy zdecydować się na rozmiar średni, najlepiej w jasnych kolorach.

Submit a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *