Drewno w łazience to jeden z najmodniejszych wnętrzarskich trendów ostatnich lat. Drewnianymi deskami pokrywana jest nie tylko powierzchnia podłóg, ale wykonuje się z niego także meble czy obudowę wanien. Jednak aby tak urządzona łazienka służyła nam w doskonałym stanie przez długi czas, drewno musi być odpowiednio zabezpieczone oraz pielęgnowane.
Gatunek ma znaczenie
O kondycji naszej łazienki za kilka lat z pewnością zadecyduje gatunek drewna, jaki wykorzystamy w aranżacji. Możemy wybrać pomiędzy rodzimymi materiałami jak buk, dąb czy klon lub egzotycznymi np. drzewem tekowym czy merbau. Każdy z wymienionych rodzajów drewna nadaje się do zastosowania w łazienkach, jednak należy liczyć się z tym, że rodzime gatunki będą wymagały częstszych zabiegów pielęgnacyjnych, ponieważ są mniej odporne na absorbowanie wilgoci.
Lakier lub olej
Powierzchnia drewna musi być pokryta warstwą odpowiedniego preparatu – oleju lub lakieru. Nadają one drewnu nie tylko atrakcyjny wygląd, ale też chronią jego powierzchnię. W przypadku zastosowania lakieru, który tworzy błyszczącą powłokę, powstanie każdej rysy lub uszkodzenia wiąże się z koniecznością ponownego lakierowania całej powierzchni. Tylko w ten sposób można utrzymać estetyczny wygląd drewna oraz zachować jego właściwości odpornościowe na wilgoć. Z kolei w przypadku drewna olejowanego uszkodzenia można naprawiać miejscowo, a całą powierzchnię wystarczy pokryć olejem raz na 3-4 miesiące.
Wykończenie i pielęgnacja
Niezwykle istotne jest dokładne wykończenie drewnianych powierzchni. Fachowcy, którym powierzymy montaż drewnianych elementów, musza zabezpieczyć szczeliny, którymi woda mogłaby przenikać np. pod podłogę. W tym celu stosuje się specjalne elastomery, które charakteryzują się odwracalnym deformowaniem. Ma to ogromne znaczenie w przypadku takiego materiału jak drewno, który z czasem będzie pracował.
Do codziennej pielęgnacji drewnianych powierzchni w łazience najlepiej jest stosować preparaty specjalnie w tym celu dedykowane. Należy raczej unikać wilgotnej ściereczki, a także w miarę możliwości od razu wycierać z drewnianej powierzchni rozlaną wodę.