Jakie oświetlenie, gdy na dworze zimno i ciemno?

By on lis 27, 2016 in Porady | 0 comments

Share On GoogleShare On FacebookShare On Twitter

Oświetlenie jest w naszym, codziennym życiu niezwykle ważne. Przy urządzaniu domu warto zastanowić się właśnie nad kwestią oświetlenia.

Wybierzmy optymalnie

Nie powinno być ono zbyt mocne, gdyż będzie od niego biła duża łuna jasności, której jednak warto unikać (w niektórych przypadkach duży strumień światła powoduje zbyt intensywną pracę oczu i ból głowy). Z drugiej strony nie może być zbyt ciemne, bo nasze oczy będą się łatwo męczyć, a praca – nawet najprostsza – będzie trudna do wykonania. Jak zatem stylowo oświetlić nasz dom lub mieszkanie, aby nabrało ono charakteru i było przyjazne wieczorem – zwłaszcza porą jesienną i zimową, kiedy pogoda na dworze nie sprzyja naturalnemu oświetleniu?

Ważne zadania oświetlenia

Zacznijmy od tego, że oświetlenie powinno przede wszystkim poprawić cienie i pokazać detale wnętrza – to jedno z podstawowych zadań. Drugim, ważnym zadaniem jest pomoc w codziennych czynnościach – chociaż brzmi to początkowo dziwnie, to tak właśnie jest. Należy wziąć pod uwagę fakt, ile czasu spędzamy w poszczególnych pomieszczeniach oraz co w nim robimy, oświetlenie musi być dopasowane do naszego stylu życia.

Musimy zapewnić sobie więcej światła tam gdzie jest to konieczne, czyli np. w gabinecie, salon może być oświetlony skromniej – jeżeli tylko w nim odpoczywamy. Szczególnie jesienią, kiedy dni stają się coraz krótsze, bez wątpienia docenimy oświetlenie naszego domu.

bed-1839184_960_720

Uwzględniajmy potrzeby wszystkich domowników

Warto uwzględnić potrzeby wszystkich domowników. Zwłaszcza w przypadku dzieci, odpowiednie oświetlenie jest ważne – kiedy wracają do domu, na zewnątrz robi się ciemno, a one mają do odrobienia duże ilości zadania domowego. Warto zastanowić się nad sezonową wymianą żarówek. Zimą, czy późną jesienią, kiedy aura nie sprzyja może warto zdecydować się na mocniejsze żarówki. Zainteresowany? Zobacz tu!

Latem, kiedy dociera do nas duża ilość promieni słonecznych, oświetlenie mogłoby być słabsze. Warto również zwrócić uwagę na samą barwę światła. Jedne żarówki dają światło ciepłe, inne natomiast promienie w odcieniach chłodnych. Każdy z nas preferuje inny rodzaj światła więc i na tym warto skupić swoją uwagę.

Submit a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *