Jakie rośliny uprawiać w łazience?

By on maj 30, 2017 in Porady | 0 comments

Share On GoogleShare On FacebookShare On Twitter

Rośliny są nieodłącznym elementem aranżacji pomieszczeń mieszkalnych. Dzięki nim wnętrza prezentują się atrakcyjniej oraz panuje w nich przyjazny mikroklimat. Roślin ozdobnych nie powinno zabraknąć również w łazience – jeśli tylko pomieszczenie kąpielowe w twoim domu posiada okno, koniecznie wykorzystaj rośliny w jego aranżacji. Oto kilka gatunków, które sprawdza się najlepiej w łazienkach.

Łazienki to pomieszczenia, w których panują specyficzne warunki – jest w nich wilgotno i zazwyczaj cieplej, niż w innych pokojach. Po długiej kąpieli czy gorącym prysznicu w pomieszczeniu unoszą się kłęby pary i przypomina ono saunę. Takie warunki są idealne dla niektórych roślin.

Jakie gatunki wybrać?

Bidet-i-toaleta-aranżacja-łazienki

W łazience najlepiej sprawdza się gatunki bagienne oraz tropikalne, ponieważ poziom wilgotności oraz temperatura panujące w pomieszczeniu będą zbliżone do ich naturalnego środowiska. Ze względu na wysoki poziom wilgotności w powietrzu, kwiaty uprawiane w łazienkach nie wymagają zraszania liści. W związku z tym np. sukulenty i kaktusy, które lubią długotrwałą susze, nie będą dobrym rozwiązaniem do łazienki. Z powodzeniem możesz za to postawić na storczyki, zamiokulkasy, paprocie, anturium, begonię, bluszcz, różne odmiany fikusa, skrzydłokwiat, widliczkę oraz zielistkę.

Stanowisko dla roślin

wanna

Rośliny można stawiać na podłodze, półkach czy parapetach, warto jednak pamiętać o zapewnieniu odpowiedniej ilości światła słonecznego, dlatego najlepszym stanowiskiem będzie miejsce w pobliżu okna. Jeśli jednak w twojej łazience nie ma dopływu naturalnego światła, możesz postawić na specjalne lampy. W takim przypadku trzeba również pokusić się o cotygodniową zmianę stanowisk – przez jeden tydzień roślina będzie stała w ciemnej łazience, a przez kolejny w jasnym pomieszczeniu.

Ponadto jeśli chcesz aby rośliny w twojej łazience zdrowo rosły, ustaw je z dala od środków chemicznych, jakie stosujesz w celu porządkowania pomieszczenia. Ich przypadkowe rozpylenie lub rozlanie mogłoby nie tylko uszkodzić liście rośliny, ale też doprowadzić do jej obumarcia. A jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z pielęgnacją roślin, w artykule Kwiaty doniczkowe dla początkujących, czyli rośliny łatwe w uprawie, znajdziesz informacje o odmianach, które sprawdzą się w twoim mieszkaniu znakomicie.

Submit a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *