Łazienka dla seniora

By on wrz 11, 2014 in Wyposażenie | 0 comments

Share On GoogleShare On FacebookShare On Twitter

Gdy na świecie pojawia się dziecko, zabezpieczamy mieszkanie i wzbogacamy je o udogodnienia. Tak samo należy postąpić, jeśli mamy w rodzinie seniora. Tym bardziej, jeśli ma on problemy z poruszaniem i szybko się męczy. Korzystanie z łazienki może być nadal łatwe i przyjemne. Wystarczy kilka tricków.

Przede wszystkim pomocne mogą okazać się poręcze. Należy je umieścić przy sedesie oraz przy prysznicu czy wannie. Jeśli osoba starsza porusza się o kulach, warto zadbać o wieszak, na którym będzie mogła te kule zawiesić. Podstawą są również puchate dywaniki chroniące przed poślizgiem i chłodem posadzki. W wannie i pod prysznicem muszą znaleźć się maty antypoślizgowe. Warto wybrać taki brodzik, który jest jak najniższy. Jeszcze lepiej zdecydować się na prysznic z odpływem w podłodze. Wtedy nie trzeba wkładać tak dużego wysiłku, by wziąć kąpiel. Można też znaleźć taką wannę, która posiada drzwiczki. To także rozwiązanie niwelujące wysiłek i podnoszące bezpieczeństwo korzystania z wanny. Jeśli mamy prysznic możemy dokupić specjalne krzesło, tak by senior był zmuszony do ciągłego stania podczas brania prysznica. Takie krzesło można też użyć w wannie. Niektóre prysznice mają już wbudowane siedziska.

Przydatną rzeczą, nie tylko dla seniorów, ale i wszystkich domowników, może okazać się bidet. Powinien znajdować się blisko WC, tak by łatwo można było się na niego przesiąść. Bidet pomaga w zachowaniu odpowiedniej higieny przez cały dzień bez konieczności korzystania z prysznica bądź wchodzenia do wanny. Dla jeszcze większego ułatwienia można zamontować washlet, czyli deskę sedesową z wbudowanym bidetem.

Wszystkie szafki i półki powinny być zamontowane na odpowiedniej wysokości. Tak, by senior nie musiał się schylać i tak, by do nich dostał. Jak każda łazienka tak i łazienka dla seniora powinna być funkcjonalna i zapewniająca swobodę poruszania się po niej.

Submit a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *