Łazienka przystosowana dla osób starszych

By on wrz 6, 2012 in Porady i pielęgnacja, Wyposażenie | 0 comments

Share On GoogleShare On FacebookShare On Twitter

Aranżacja łazienki dla osób starszych to temat, który zawsze powraca w pewnych etapach życia. Na początku warto zadbać o odpowiednio dostosowaną łazienkę dla dziadków, niedługi czas potem dla rodziców, aż w końcu pewnego dnia i my sami będziemy musieli pomyśleć o przystosowaniu naszej własnej łazienki.

Jednym z najbardziej ułatwiających sposobów przy korzystaniu z łazienki przez osoby starsze są specjalne uchwyty. Uchwyty i rączki można zamontować przy ścianach, które ułatwiają poruszanie się po pomieszczeniu. Najważniejszym jednak uchwytem jest ten przy wannie. Dzięki niemu osoby starsze będą miały ułatwione obmywanie się i unikną poślizgnięcia, które w tym wieku jest dość niebezpieczną sytuacją.

W wannie powinno być także zamontowane specjalne siedzisko, które zapewni komfortowy sposób mycia. Wiadomo, że osoba starsza ma problemy z dłuższym wystaniem pod prysznicem, dlatego jest to produkt, który jest szczególnie ważny w wyposażeniu łazienki. Siedząc wygodnie na siedzisku, starsza osoba będzie miała wygodny dostęp do wody oraz do kosmetyków myjących ciało.

Kolejną ważną rzeczą jest odpowiednie oświetlenie. Nie może być ono zbyt słabe (ze względu na pogarszający się z wiekiem wzrok), ale też nie może być za mocne (oczy są bardzo wrażliwe na światło, szczególnie osób starszych).

Istotne jest także położenie szafek. Wszystkie najważniejsze produkty powinny być w zasięgu wzroku i na wyciągnięcie ręki. Starsza osoba nie może się za dużo schylać, ani też wchodzić na krzesło, by dosięgnąć wybraną rzecz.

Dużym ułatwieniem są także nowoczesne sprzęty, które obsługiwane są tylko jednym przyciskiem.

Łazienka dla osób starszych to nie lada wyzwanie. Trzeba bowiem pamiętać o wielu aspektach. Ważne jest, by osoba użytkująca łazienkę miała jak najwyższy komfort w jej używaniu. Warto słuchać jej wymogów i je zapewnić, by życie stało się łatwiejsze.

Submit a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *