Styl skandynawski tak ukochany w Szwecji, Danii czy nawet w Finlandii, zyskuje sobie coraz więcej zwolenników w Polsce. A przecież nas styl jest zupełnie odmienny od skandynawskiej prostoty i naturalności. Może właśnie dlatego go pokochaliśmy?
Nie ważne czy wnętrze jest małe czy duże. Każde nada się do zaaranżowania w stylu skandynawskim. Dominantą kolorystyczną jest biel. Biel odbija światło, powiększa optycznie małe pomieszczenia, a duże czyni jeszcze większymi. Biel jest jasna, czysta i świeża. Jest też bardzo uniwersalna i idealna jako tło dla innych kolorów. W połączeniu z drewnem daje wiele możliwości aranżacyjnych. Ten styl jest po prostu piękny. Przenosi się z Północy nie tylko do polskich salonów czy sypialni, ale również do łazienek.
Tak jak wszędzie w aranżacjach skandynawskich, również w łazience dominuje biel. Ma być jasno i przestronnie. Masz małą łazienkę? To nie problem. Biała łazienka powiększy się, zwłaszcza jeśli biel pojawi się nie tylko na ścianach, ale również na podłodze i na meblach. Ewentualnie można użyć beży lub chłodnych błękitów.
Co na podłogę? Jak najbardziej będzie tu pasować podłoga drewniana, może być taka sama jak znajduje się w skandynawskim salonie czy sypialni, najlepiej biała. Styl skandynawski kocha bielone drewno. Białą podłogę w łazience można pociągnąć dodatkowo niebieską farbą, co wzmocni poczucie chłodu i surowości. Jednak drewniana podłoga jest przyjemna w dotyku i miło będzie stanąć na niej bosą stopą przed i po kąpieli. Podłoga może też być w naturalnym kolorze drewna, najlepiej jasnym. Może też zostać wyłożona płytkami lub kamieniem. Wtedy warto położyć na niej grube i włochate białe dywaniki.
Meble do łazienki w stylu skandynawskim muszą być proste w formie i funkcjonalne. Najlepiej w kolorze białym z drewnianymi elementami. Biała powinna być również ceramika, koniecznie o zaokrąglonych kształtach. Owalna wanna może zostać obudowana drewnianymi panelami lub być cała wykonana z drewna, podobnie umywalka. Obudowa wanny może mieć naturalny kolor drewna, ale równie dobrze może być biała i zlewać się z białą podłogą. To da wrażenie jakoby wanna wyłaniała się z podłogi, a pomieszczenie stanie się bardziej przestronne. Wanna może być zarówno zabudowana, ale może być też wolnostojąca. Dobrze jeśli we wnętrzu znajdzie się coś w stylu retro. Styl skandynawski ma także charakter bezpretensjonalny, więc w łazience może się znaleźć drewniana komoda lub stare stylizowane krzesło. Na drzwiach może zawisnąć stylizowana na starą drewniana tabliczka z napisem „łazienka”.
Ściany powinny być raczej gładkie i jasne. Pomalowane na biało lub wyłożone mozaiką w kolorze białym, niebieskim lub ewentualnie brązowym. Mozaiki nie powinno być jednak za dużo. Wystarczy, gdy będzie pod prysznicem lub będzie sięgać do połowy ściany.
Estetyka Skandynawii nawiązuje do natury, więc warto sięgać wyłącznie po naturalne materiały. Jeśli w łazience ma się znaleźć drewno, trzeba wybrać gatunek odporny na wilgoć i specjalnie zabezpieczony przed działaniem wody. Dodatków w łazience w stylu skandynawskim jest mało, ale pojawiają się. Powinny być dobrej jakości i o ciekawym designie. Wykonane oczywiście z takich materiałów jak drewno, wiklina czy kamień. Wiklinowe pojemniki na kosmetyki i drobiazgi będą odpowiednie. Tak samo wiklinowy kosz na pranie. Wśród dodatków powinny znaleźć się świeczniki ze świecami, które uprzyjemnią kąpiel i dadzą delikatne światło.
Łazienka w stylu skandynawskim jest chłodna tylko z pozoru. Panująca w niej biel jest świetną bazą dla innych kolorów. Taką łazienkę łatwo jest zmienić za pomocą odpowiednio dobranych dodatków.
Fot. faqhouse.net