Jak sprawić, by mała łazienka nie była tak bardzo mała?

By on sty 17, 2014 in Porady i pielęgnacja | 0 comments

Share On GoogleShare On FacebookShare On Twitter

mała łazienkaMała łazienka to zmora wielu mieszkań. Co zrobić, kiedy do dyspozycji mamy zbyt mały metraż, by urządzić pomieszczenie zgodnie z wcześniejszymi zamysłami? Niewielka łazienka wcale nie musi być kulą u nogi.

Wręcz przeciwnie – ma przecież wiele zalet, a pierwszą z nich jest chociażby fakt, że jest łatwiej o nią zadbać. Po pierwsze bowiem prościej ją utrzymać w czystości, jako że małe pomieszczenia łatwiej sprzątać na bieżąco. Po drugie łazienka jest tańsza w eksploatacji – zużyjemy mniej wszelkiego rodzaju środków czyszczących i chemicznych oraz mniej zapłacimy za konieczność ogrzania pomieszczenia. Wreszcie na koniec pozostaje kwestia ergonomii – przy odpowiednim projekcie wszelkie najpotrzebniejsze produkty będziemy mieli pod ręką.

Ze swojej strony możemy jednak zastosować kilka trików, dzięki którym mała łazienka wyda nam się większa. Po pierwsze użyjmy matowych kafli w jasnych kolorach – podstawową zasadą jest bowiem fakt, że kolory ciepłe optycznie zmniejszą pomieszczenie, które następnie wydawać się może przytłaczające. Nie jest również prawdą, że do niewielkich wnętrz nie nadają się duże kafle. Te, odpowiednio położone na ścianie także pozwolą nieco poszerzyć łazienkę. Kładźmy je jednak poziomo – dzięki temu łazienka wyda nam się bardziej przestrzenna. Jeśli natomiast zależy nam na ‘wyciągnięciu’ pomieszczenia w górę, płytki na ścianach mogą leżeć pionowo.

Drugą kluczową kwestią jest kabina prysznicowa. Pozwoli nam zaoszczędzić nieco miejsca, ponadto zużywać będziemy zdecydowanie mniej wody niż w przypadku wanny. Unikać powinniśmy sprzętów, które zajmą wiele miejsca na posadzce – dlatego warto kupić małą pralkę oraz rozejrzeć się za podwieszaną umywalką. Trzeba jednak mieć na uwadze, by zyskanej dzięki temu przestrzeni nie zagracać jednocześnie łazienkowymi sprzętami – widok wolnej posadzki sprzyja poczuciu ‘uwolnienia’ od wielu niezbędników sanitarnych.

Przytłaczać mogą także lustra zamontowane na przeciwległych ścianach – takie rozwiązanie sprawdza się jedynie w naprawdę przestronnych pomieszczeniach sanitarnych. Jak widać, mała łazienka nie musi oznaczać, że podczas kąpieli będziemy się czuli przytłoczeni. Pomieszczenia sanitarne odwiedza się kilka razy dziennie, warto zatem dać sobie ten komfort, by w łazience czuć się naprawdę dobrze.

Foto: @Doug88888 / Foter / CC BY-NC-SA

Submit a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *