Prawidłowe zamontowane grzejnika jest bardzo ważne, gdyż dzięki temu zawsze utrzymamy pożądaną temperaturę w każdym pomieszczeniu. Z łatwością będziemy ją też regulować, w sam raz dla naszych potrzeb. Ważne jest też, by grzejnik pasował do stylu wnętrza.
W nowym, dopiero co wybudowanym domu wielkość oraz rodzaj grzejników musi być już określony w projekcie instalacji centralnego ogrzewania. W takiej specyfikacji musimy wziąć pod uwagę wielkość grzejnika, którą dobiera się pod kątem wymaganej mocy grzewczej dla konkretnego pomieszczenia. W specyfikacji znajdują się i inne ważne kwestie jak możliwość podłączenia grzejnika do powstającej instalacji i układu rur. Ostatecznie, to, jaki grzejnik wybierzemy, jest zależne od naszych wymagań estetycznych, ale i ceny.
To dwa najważniejsze aspekty, jakie trzeba wziąć pod uwagę, gdy wybieramy odpowiedni rodzaj grzejnika. Aktualnie najczęściej wybiera się grzejniki płytowe, gdyż są dostępne w naprawdę bogatym asortymencie wymiarów, mocy, ale i możliwości podłączenia do instalacji. Co do samego montażu, to bardzo ważne jest, czy grzejnik jest przystosowany do podłączenia dolnego, czy jedynie do podłączeń bocznych. Modele z podłączeniem dolnym mają wbudowany zawór grzejnikowy, a także wewnętrzny kanał, jaki doprowadza wodę do górnej części grzejnika. Jak kupujemy, zwracajmy uwagę na to, który króciec podłączenia dolnego odpowiada za zasilanie, a który jest powrotny. To ważne z powodu układu rur w czasie montażu. W tym artykule też dowiecie się sporo w temacie.
Grzejniki z podłączenie bocznym są wyposażone w cztery króćce przyłączeniowe, jakie znajdują się w narożnikach. Dwa z nich stosuje się do podłączenia, w jeden górny wkręca się odpowietrznik, zaś w dolny korek zaślepiający. Inny rodzaj, grzejniki żeberkowe instaluje się, jak wymieniamy stare grzejniki żeliwne bez wymiany rur w instalacji c.o. Mają taki sam rozstaw króćców przyłączeniowych, więc dzięki temu wykonamy montaż bez przeróbek podłączeń. Modele żeberkowe można łączyć w zestawy o potrzebnej liczbie żeberek, co znacznie ułatwia pracę podczas montażu.