O czym należy wiedzieć podczas kupowania drzwi do łazienki?

By on sie 21, 2014 in Bez kategorii | 0 comments

Share On GoogleShare On FacebookShare On Twitter

Drzwi do łazienki to szczególny rodzaj drzwi wewnętrzny. Przed tego rodzaju drzwiami stawia się szereg wymogów, nie tylko funkcjonalnych ale i określonych prawem wymogów bezpieczeństwa.


W przypadku drzwi wewnętrznych przeznaczonych do łazienek najważniejszą rolę odgrywają zasady bezpieczeństwa. Z tego właśnie powodu prawo wymusza na producentach konieczność, by drzwi do łazienki otwierały się na zewnątrz, a nie do środka. Drzwi takie wówczas łatwiej otworzyć w przypadku sytuacji awaryjnej – uniemożliwia to ich zaklinowanie się. Kolejna sprawą jest także odpowiedni zamek. Z jednej strony powinien dawać intymność osobie korzystającej z łazienki, z drugiej jednak, ze względów bezpieczeństwa, np. w sytuacji zasłabnięcia, powinna być możliwość otworzenia drzwi od zewnątrz. Wedle prawa budowlanego drzwi łazienkowe muszą być szerokie na co najmniej 80 cm, a ich wysokość mierzyć 2 metry, lub więcej.

Drzwi łazienkowe oddzielają najczęściej pomieszczenie o znacznej wilgotności od reszty mieszkania, muszą być one zatem wykonane z odpornych i wytrzymałych materiałów. Kolejną sprawą jest właściwa wentylacja. W marketach budowlanych spotkamy różne rodzaje wentylacji drzwiowej. Wciąż popularnym rozwiązaniem są kratki wentylacyjne, jednak z roku na rok wypierane są na rzecz otworów wentylacyjnych często przykrytymi specjalnymi tulejami. Wartym polecenia rozwiązaniem są wycięcia wentylacyjne, które znajdują się na dolnej krawędzi drzwi. Odpowiednio duża szczelina zapewnia dobrą wentylację. Takie wycięcie jest też dosyć dyskretne i nie wpływa na ogólną estetykę samych drzwi.

Oczywiście drzwi do łazienki, jak każde inne drzwi wewnętrzne winny pasować zarówno do stylu łazienki, jak i przedpokoju. Na szczęście ze znalezieniem właściwego odcieniu czy faktury faktury wykończenia nie powinniśmy mieć większego problemu. Na koniec warto przypomnieć, że udając się do sklepu, należy znać dokładną szerokość drzwi – warto dla pewności zmierzyć je zarówno na dole, na środku, jak i na górze. Dobrze dobrane drzwi podniosą nie tylko komfort korzystania z łazienki, ale i estetykę naszego domu. Solidny wybór drzwi weewnętrznych znajdziemy tutaj.

 

 

 

zdjęcie:  Shoshanah, licencja: CC BY 2.0

Submit a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *