Oświetlenie łazienki kluczem do źródeł relaksu

By on mar 1, 2014 in Wyposażenie | 0 comments

Share On GoogleShare On FacebookShare On Twitter

oswietlenieOświetlenie łazienki jest drugim (zaraz po aranżacji sprzętów) najważniejszym czynnikiem jaki wpływa na poczucie komfortu, intymności oraz na doznania estetyczne. Manipulowanie światłem – zarówno za pomocą lamp jak i okien staje się kluczowym wyborem w budowaniu atmosfery tego miejsca. Pragnę przedstawić kilka sposobów na interesujące oświetlenie za pomocą lamp.

Światło zależy od kolorów pomieszczenia

Co interesujące w tworzeniu atmosfery łazienki za pomocą światła to kompozycja koloru światła oraz siły jego strumienia z otoczeniem. Najważniejszym czynnikiem są tu kolory ścian, mebli i sprzętów użytkowych. To one są głównymi elementami oferującymi barwność łazienki. Światło jest ważnym dla nich dodatkiem, lecz to kolory fundują odpowiednie wrażenia podczas przebywania w łazience.

Zależnie od gustów można wybrać kolory jasne, białe, lub pełne – głębokie i ciemniejsze. Ostatnio atrakcyjne są również kontrasty. Stale jednak unika się kolorów ciemnych – choć w tym przypadku można ciekawie poeksperymentować z oświetleniem, które niejako zastępuje rolę kolorów w łazience.

Generalna zasada mówi, ze kolory łazienki powinno się dostosować do palety kolorów używanych w pokoju gościnnym, salonie, czy sypialni. Jest to klasyczna metoda pozwalająca zbudować spójną atmosferę domu. Ważne jest to, że cała przestrzeń genruje tu jednolity poziom komfortu.

światło

Oświetlenie łazienki za pomocą lamp

Zbyt jasna łazienka może okazać się zbyt ostra dla zmysłów, może nie odpowiadać naszemu odczuciu relaksu lub sprawiać wrażenie pomieszczenia zbyt eksponowanego, mimo, że nikt nas nie podgląda.

Zbyt ciemna łazienka z kolei może budzić problemy natury użytkowej, co szczególnie nie ułatwi nam życia w pośpiechu. Wedle tego należy zadbać o główne oświetlenie pomieszczenia. Tak by odpowiadało naszym gustom, sposobom korzystania z łazienki oraz by mogło służyć też gościom.

 

Oprócz głównego oświetlenia łazienki warto wykorzystać oświetlenie kontekstowe – niewielkie lampki montowane nad poszczególnymi urządzeniami – np. lustrem, zlewem, prysznicem.

Kwestie techniczne

Najskuteczniejszą metodą na zbudowanie odpowiedniego wrażenia łazienki jest podpięcie różnych świateł pod inne włączniki. Dzieki temu będziemy mogli korzystać z wielu możliwych wariantów oświetlenia – zależnie od naszego nastroju.

Należy pamiętać również o bezpieczeństwie. Jeżeli mamy obawy (szczególnie o dzieci) to warto zainwestować więcej w lampy wodoszczelne. Ponadto oświetlenie trzeba rozplanować w miejscach znajdujących się z dala od wody.

Submit a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *