Rodzaje wentylatorów łazienkowych

By on kw. 25, 2015 in Porady i pielęgnacja, Wyposażenie | 0 comments

Share On GoogleShare On FacebookShare On Twitter

Prawidłowa wentylacja łazienki jest niezwykle istotna ze względu na wysoką zawartość pary wodnej w powietrzu oraz zapachy, które w tym zazwyczaj niewielkim pomieszczeniu się unoszą. Aby zaparowane lustra i ręczniki, które nie chcą wyschnąć, nie stanowiły dla nas problemu, warto wybrać dobry wentylator łazienkowy.

Rodzaje wentylatorów

Urządzenia wentylującełazienkę różnią się między sobą wyglądem, sposobem działania, jakością i ceną. Standardowe mechanizmy uruchamiane są za pomocą przycisku, zazwyczaj zintegrowanego z włącznikiem światła w łazience. Inne wyposażone mogą być w różnego rodzaju czujniki, które automatycznie uruchamiają urządzenie. Część wentylatorów wyposażona jest w żaluzję grawitacyjną lub przepustnicę zwrotną – systemy te zapobiegają wydostawaniu się ogrzanego powietrza z wnętrza łazienki i dostawaniu się do niej powietrza z zewnątrz. Wentylatory różnią się także głośnością pracy, co może być kolejnym kryterium wpływającym na ich wybór.

Dobór wydajności

Kupując wentylator łazienkowy powinniśmy zwrócić uwagę na jego parametry. Od jego wydajności zależy tempo, w jakim pozbędzie się nieprzyjemnego zapachu lub pary wodnej. W celu określenia potrzebnej wydajności urządzenia należy znać powierzchnię łazienki. Zakłada się, że omawiany parametr powinien być trzykrotnością obliczonej przez nas kubatury pomieszczenia.

Funkcje dodatkowe

Jak już wspomniano, wentylatory posiadają szereg funkcji sprzyjających automatyzacji ich działania. Jedną z najpopularniejszych jest timer, czyli opóźnienie czasowe. Dzięki niemu wentylator pracuje jeszcze przez jakiś czas po wyłączeniu światła w łazience, którym to jest uruchamiany. Do oszczędności może przyczynić się timer automatyczny, który opóźnia uruchomienie urządzenia. Czujka wilgotności, czyli higrostat, pozwala na włączenie wentylacji dopiero po przekroczeniu określonej wilgotności powietrza – czujka ruchu reaguje natomiast na ruch w pomieszczeniu. Niektóre wentylatory posiadają dodatkowo włącznik sznurkowy, który przydaje się, gdy w łazience pojawi się nieprzyjemny zapach.

wentylacja

Submit a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *