Rośliny doniczkowe w łazience – jakie wybrać i jak je pielęgnować?

By on lis 9, 2015 in Porady | 0 comments

Share On GoogleShare On FacebookShare On Twitter

Dekorując łazienkę często zapominamy o roślinach. A przecież zielone akcenty urozmaicą aranżację i nadadzą jej świeżości. Co więcej w łazience panuje zazwyczaj doskonały klimat do wzrostu roślin – jest ciepło i wilgotno. Niektóre gatunki mogą się poczuć w łazience znacznie lepiej, niż w pozostałych pomieszczeniach w domu.

Tropiki w łazience

Coraz częściej spotykanym rozwiązaniem, zwłaszcza w nowym budownictwie, jest instalowanie w łazience ogrzewania podłogowego. To sprawia, że ciepło rozchodzi się po pomieszczeniu równomiernie, a kafle pokrywające posadzkę dobrze je przewodzą. Naturalnie aby warunki do wzrostu roślin były naprawdę dobre, konieczne jest także zapewnienie dopływu światła. W łazienkach świetnie sprawdzą się takie rośliny doniczkowe jak papirusy, maranty, krotony, draceny, bluszcze czy fikusy.

Jeśli nasza łazienka jest ciepła, bywa w niej wilgotno, a światło wpadające przez okno nie jest zbyt intensywne (najlepiej rozproszone przez roletę z jasnej tkaniny), z powodzeniem możemy w niej umieścić storczyki. Pięknie kwitnące i bajecznie kolorowe rośliny będą ciekawym akcentem, który doda łazience blasku. Aby rośliny utrzymały kwitnienie przez długi czas, należy jednak pamiętać o ich regularnym nawożeniu – najlepiej raz w tygodniu lub raz na dwa tygodnie.

Do uprawy w wilgotnych pomieszczeniach nie nadają się za to sukulenty oraz kaktusy.

Łazienka bez okna

Niestety żaden gatunek roślin nie przetrwa bez światła słonecznego, dlatego uprawa roślin w łazienkach pozbawionych okna jest bardzo trudna. Nie jest to jednak niemożliwe. Możemy zaopatrzyć się w specjalne lampy ogrodnicze, które będą dostarczały roślinie niezbędną ilość światła. Niestety muszą one być włączone około 10-12 godzin, dlatego może się to wiązać nawet ze znacznym poborem energii.

W tym przypadku na pomoc wychodzą nam sprawdzone wnętrzarskie triki. W ciemnej łazience można ustawić roślinę, która jest odporna na długotrwały niedobór światła słonecznego. Są to np. niezwykle popularne zamiokulkasy, skrzydłokwiat czy zielistka. Aby rośliny przetrwały w takich warunkach, należy je wynosić z łazienki na oświetlone stanowisko co około 7 dni i tak pozostawić na 3 kolejne.

Submit a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *