Urok Prowansji

By on lut 19, 2015 in Według stylu | 0 comments

Share On GoogleShare On FacebookShare On Twitter

Ludzie często decydują się na remont lub zmianę aranżacji mieszkania po powrocie w wakacji. Próbują wtedy przenieść kolory, faktury i zapachy miejsca, w którym byli i w którym się zakochali tak bardzo, że chcą mieć choć jego cząstkę we własnym domu. Wiele miejsc na świecie tak właśnie działa, a jednym z nich jest Prowansja.

Południowa Francja to słońce i fioletowe pola lawendy. To elegancja i delikatność. Odpowiedni styl dla osoby wrażliwej, romantycznej, uwielbiającej rzeczy stare, ale z duszą. Nie trzeba jednak szukać takich rzeczy na strychu, ani udawać się do sklepu z antykami. Jest wiele metod na postarzenie mebli i wszelkich dekoracyjnych drobiazgów. Jedną z nich jest decoupage, technika przyklejania papieru tak, by wzór wyglądał na namalowany. Pasować będą tu wszelkie motywy kwiatów i starych zegarów. Drewno można postarzeć za pomocą bielenia. To bardzo popularna technika we Francji. Do łazienki w stylu prowansalskim, który lubi białą ceramikę będą pasować białe meble kuchenne. Biała komoda lub białe krzesło przy wannie będą w sam raz.

Urządzając łazienkę w stylu prowansalskim trzeba postawić na naturalność. Kolorystyka to biele, beże, brązy, jasne zielenie, lila, fiolety, błękity i turkusy. Materiały to drewno, kamień i wiklina. Drewniana podłoga lub gres imitujący drewno dodadzą ciepła. Tak samo będzie z dużym koszem wiklinowym na pranie, który wcale nie musi być brązowy. Zalecane są również wszelkie naturalne tkaniny, dekoracyjne obicie krzesła, zwiewna zasłonka w oknie. Kafelki na ścianie mogą znaleźć się jedynie przy wannie i umywalce. Reszta może zostać pomalowana wodoodporną farbą do łazienek. Można zdecydować się na błękit, który będzie przywodził na myśl niebo w słoneczny dzień lub liliowy, nawiązujący do pachnących pól lawendy. Jak najbardziej na miejscu będzie też żywa lawenda w doniczce lub cięte kwiaty w wazonie. Styl prowansalski jest jasny i świeży.

Naturalność to również nierówności, dlatego ściany nie powinny być gładkie. Można wykorzystać tynki strukturalne i nadać im daną fakturę. W każdym razie powierzchnia ścian powinna być chropowata. Jeśli chodzi o baterie, najlepsze będą mosiężne z dwoma kurkami. Również klamka przy drzwiach powinna być mosiężna. Wanna może być wolnostojąca, ale nie musi. Umywalka musi być stojąca lub wisząca.

Jeśli chodzi o dodatki to grają one dużą rolę jak zawsze przy aranżacji wnętrza. Jako oświetlenie warto wybrać stylizowane kinkiety do łazienki. Również stylizowany musi być dozownik na mydło, mydelniczka, kubek na przybory toaletowe czy kosz na śmieci (najlepiej wiklinowy).

Submit a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *